Kalla E2 6,6kW i stål är ett väggmonterat golvaggregat som tar liten plats i bastun. Kalla passar perfekt även i en liten bastu där man utöver bastubad vill njuta av vacker formgivning.
Den intelligenta styrelektroniken i Kalla känner av din bastu vid första användningstillfället och lär sig att upprätthålla värmen på ett optimalt sätt. Styrpanelen kan placeras i basturummet, omklädningsrummet eller till exempel i ljusomkopplardosan. Temperaturen mäts med en liten temperaturgivare som knappt syns på väggen vid laven. Så får du precis lagom temperatur när du sätter dig för att kasta bad.
- Inga skyddsavstånd bakåt utan aggregatet kan monteras direkt mot till exempel en panelvägg
- Separatstyrd modell
- Bastuaggregatet kan fällas in i laven med hjälp av en infällningskrage
- Styrpanelen har 10 m ledning och temperaturgivaren 4 m
Obs! Bastustenar säljs separat om inte annat nämns. Se länkade produkter eller kategorin Bastu/Bastustenar för mer information.
Tekniska Specifikationer
- Effekt 6,6 kW
- Spänning 3N—400V
- Säkring 3×10 A
- Ledare 5×1,5S
- Volym 6-9 m3
- Bredd 350 mm
- Höjd 1030 mm
- Djup 304 mm
- Justerbara ben 80 mm
- Totalvikt 100 kg
- Stenvikt 80 kg
- Fram 100 mm
- Åt sidorna 100 mm
- Bakåt 0 mm
- Uppåt 950 mm
- Bastuns minimihöjd 2000 mm
Sammanfattning av recensionerna (1)
Helhetsbetyg | 5,0 | |
Ersättning för dina pengar | 5,0 | |
Produktens kvalite | 5,0 | |
Montering | 5,0 | |
Komfort i användningen | 5,0 |
100% Författaren av recensionen rekommenderar denna produkt (1/1)
En snygg, högklassig produkt
Här får man till 100% full valuta för pengarna! Dessutom ett mycket solit och lyhört bemötande av säljare/leverantör. Helt enkelt kanon!! /Stefan
Helhetsbetyg | |
Ersättning för dina pengar | |
Produktens kvalite | |
Montering | |
Komfort i användningen |
Tyckte du att recensionen var nyttig?